OBECNÍ ÚŘAD
 ZDR. STŘEDISKO
 ZÁKLADNÍ ŠKOLA
 MATEŘSKÁ ŠKOLA
 POŠTA
 KNIHOVNA
 SDH KRAKOVANY
 ZKO KRAKOVANY
 ZO ČZS KRAKOVANY

JAKÉ BUDE POČASÍ

Miniaplikace

 

Miniaplikace

NÁVŠTĚVNOST

   

 

Kolínský a Kutnohorský DENÍK

 

 

 

   Připravujeme se na:

                

 

 

 

 

OCHUTNÁVKA

 

PLES ČERVENÉHO KŘÍŽE

 

9.12.2017

 

10.3.2018

 

 

KZ1 děkuje všem za přízeň, ale s počátkem roku 2018 KZ1 končí...

Kdo by měl zájem pokračovat ? Je to na Vás.

 

   23.9.2017  HOBBY VÝSTAVA  
   

 

 

 

 

foto: Miroslav Koriťák

 

 

   23.9.2017  KRAKOVANY - ŠTÍTARY  3:0  žáci
   

 

 

 

 

foto: Miroslav Koriťák

 

 

   10.9.2017  PŘESPOLNÍ BĚH  
   

 

Přespolní běh se uskutečnil v neděli 10.9.2017 od 14 hod na hřišti. Počasí se nakonec umoudřilo i když přeci jen pár kapek v průběhu závodu spadlo. Již při registraci každý účastník obdržel pití + müsli tyčinku a vybral si trať dle vlastního uvážení (200 m, 1.100 m, 1.600 m = rodinný běh, 3.200 m a 4.800m). Běhu se tak mohl zúčastnit úplně každý sportovec či laik včetně rodin s kočárky. Nejmenší závodníci absolvovali trasu cca 200 m na hřišti, kde za fandění diváků a podpory rodičů i nejmladší závodník narozený 2016 dokončil závod. Nejpočetněji zastoupená trať 1.100 m přilák ala dět i ve věkovém rozptylu od 4 -10let. Ale i na trať 4.800 m se mezi dospěláky odvážili kluci 10 -11let a nevedli si vůbec špatně - je vidět, že tréninky fotbalu se nezapřou. Na všechny děti při vyhlášení čekali diplomy, sladkosti a někteří vybojovali i medaile. I starší kategorie nepřišli zkrátka, dostali energetické nápoje nebo Birrell.

Účelem akce bylo strávit s rodinou odpoledne na vzduchu, potrénovat, užít si běh pro někoho překonat sám sebe, lenost či odhodlání to prostě zkusit. Vítězem je každý, kdo se odvážil přihlásit a absolvoval celou závodní trať. Věřím, že se nám podaří z této akce udělat pravidelnou akci 2x do roka (jaro/podzim) a že mezi nás zavítají i další odvážlivci z řad dětí i dospělých.

 

Běhu se zúčastnilo přes 40 závodníků a vítězové dle kategorií jsou následující:

Trať 200 m = 1. Bárta Tadeáš a Daniel, 1. Lohrová Nela,1. Svobodová Marie,1. Svoboda Sofie, 1. Mocová Mia

Trať 1.100 m ročníky 2012-2013 = 1. Moc Maxmilián, 2. Mocová Mia, 3. Svobodová Barbora

Trať 1.100 m ročníky 2009-2011 = 1. Kulhavá Ema, 2.Horáčková Adéla, 3. Drugda Jakub

Trať 1.100 m ročníky 2006 – 2008 = 1. Bezkočka Marek

Trať 1.600 m = rodinný běh = 1. rodina Opatrná, 2. rodina Špinkova, 3. rodina Bártova

Trať 3.200 m = 1. Bezkočka Karel, 1. Svobodová Lenka, 2. Mocová Aneta

Trať 4.800 m ročníky 2000 a starší = 1. Chvojka David, 2. Špinka Jan, 3. Kulhavý Jiří + Horáček Jiří

Trať 4.800m ročníky 2006-2007 = 1.  Tichý Matěj, 2. Šanc Vítek, 3. Tichý Michal

Velká gratulace vítězům a ještě větší i všem ostatním, kteří překonali mnohdy sami sebe a to se počítá.

 

autor: Martina Kopencová

 

 

   26.8.2017  LOUČENÍ S PRÁZDNINAMI  
   

 

Ani jsme se nenadáli a letní prázdniny utekly jako voda a je tu konec léta. Jako každý rok dobrovolní hasiči připravili akci - Loučení s prázdninami s programem pro děti. Letos se nesl v duchu pohádky O perníkové chaloupce. Děti si zasoutěžili, prověřili znalosti, kondičku a zaměstnali ruce vytvářením originálních chaloupek zacož získali sladkou odměnu jak jinak než perníky v několika variantách. Následovala vydařená taneční zábava pod vedením kapely DOMINO, která díky přízni počasí končila v ranních hodinách.

 

 

autor: Martina Kopencová

 

 

   29.6.2017  ŠKOLNÍ BESÍDKA  
   

 

Čekáme na článek...

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   3.6.2017  SVÁTEK LABE - DRAČÍ LODĚ  Týnec nad Labem
   

 

Čekáme na článek...

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   3.6.2017  TETOVANKA - OSLAVA 40 let  
   

 

V sobotu 3.6.2017 se v Tetově na hřišti sešli příznivci kapely Tetovanka, aby spolu oslavili 40 let jejího trvání.
Od 15 hodin byl připraven bohatý program, pro kapelu několik překvapení, vystoupení taneční skupiny Domino Dance, projížďka po okolí s vozatajem panem Kárníkem a koníkem Tondou, přivítání bývalých členů kapely, poděkování zástupcům z okolních obcí, kam kapela ráda jezdí hrát na různé akce, pro děti byla nachystána obří skluzavka a osvěžující ledová tříšť. Po celou dobu oslavy Tetovanka hrála v dechovém složení i v současné sestavě oblíbené melodie, které roztančily nejednoho posluchače. Občerstvení bylo bezchybné, půllitry s pivem se ve slunečním svitu krásně třpytily, řízky i klobásy přišly k chuti. Večer se losovala tombola a oslava byla završena krásným ohňostrojem. Zábava však pokračovala do brzkých ranních hodin.
Velký dík kapelníkovi Jeníkovi Svobodovi za 40 let s báječnou muzikou, celé jeho rodině, která mu umožňuje rozdávat radost písničkami, paní starostce Tetova i místnímu fotbalovému klubu. Ale hlavně všem příznivcům kapely.

 

autor: J. V.

 

 

   2.6.2017  NÁVŠTĚVA Z POLSKA A SLOVENSKA  
   

 

Čekáme na článek...

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   27.5.2017  HASIČSKÉ ZÁVODY  2.kolo polabské ligy hasičů
   

 

V sobotu 27.5.2017 pořádali SDH Krakovany 2.kolo polabské ligy hasičů.
Závod proběhl za krásného počasí dle platných směrnic Polabské ligy a hlavně bez komplikací a úrazů. Celkem se zúčastnilo hasičského klání 18 závodních družstev v následujících kategoriích: mladší děti, starší děti, muži a ženy. Velice úspěšný den měla výprava z Plaňan, která brala první místo v kategorii starší děti, ženy i muži. Jediné vítězství jim vzalo družstvo mladších dětí z Rasoch. Vítězům gratulujeme. Bohužel na soutěž dětí nebyl k dispozici fotograf, tímto se dětem omlouváme a příští rok se polepšíme :-) Úspěšné bylo i družstvo Krakovany muži A, které si při druhém útoku zlepšilo osobní rekord na čas 30,68s. Těšíme se na Vás při dalších akcích.

 

autor: Martina Kopencová

 

 

   27.5.2017  KRAKOVANY- OVĆÁRY  žáci
   

 

3:1 pro Krakovany

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   27.5.2017  TRAKTORIÁDA - LIPEC  
   

 

V sobotu 27. května 2017 se v Lipci konal 9. ročník TRAKTORIÁDY. Akce začala ve 12 hodin, ale již od ranních hodin se na místním hřišti sjížděly po vlastní ose či na návěsech traktory (a několik čtyřkolek) z různých koutů republiky. Traktory dorazily např. z Jesenice u Prahy, Kochánek okr. Mladá Boleslav, Nepolis okr. Hradec Králové, Velkých Výklek okr. Nymburk, Mirotic okr. Písek, pražských Horních Počernic, Předměřic nad Labem a dalších míst, nejdále až z Benešova nad Černou, okr. Český Krumlov, ty čekala cesta dlouhá přes 230 km. Přihlášených bylo 78.
Po poledni vyrazil konvoj na spanilou jízdu obcí a pak směrem na Krakovany. Počasí bylo přímo výletní, takže si účastníci spanilé jízdy projížďku po okolí velice užili.
Na hřišti bylo po celý den zajištěno bohaté občerstvení, pochoutkové klobásy z udírny, krkovička, lahůdková sekaná, výborné bylo vepřové na grilu. To platí i pro pivo několika značek. Ochladit zevnitř se dalo také výbornou točenou zmrzlinou a ledovou tříští, kterou ocenily zejména děti.
Jako každý rok bylo možno zajet do sousedních Radovesnic II. do Muzea veteránů. Pan Bohumil Vokál, lipecký rodák, v muzeu shromáždil jednu z největších sbírek motocyklů i dalších veteránů. Více viz www.muzeumradovesnice.cz. - Veteránská technika a motocykly byly jako vždy vystaveny u obecního úřadu, pro fajnšmekry byly připraveny opravdu krásné kousky, vesměs vyšperkované a nablýskané. Zejména milovníky škodovek každoročně potěší svou sbírkou Lipečák Vladimír Toman. Povypráví o jejich historii, zná v nich každičký šroubek; je to jeho veliký koníček již od teenagerských let. Mnozí z nás začínali své šoférské zkušenosti nabírat právě se škodověnkami, tak je to vždy takové milé ohlédnutí zpět. - Vedlejším programem zejména pro děti a chovatele byla výstava drůbeže, králíků a holubů a malá výtvarná dílnička. Z té si domů odnášely vlastnoručně malovaný obrázek.
Po návratu traktorů a čtyřkolek se v místním písníku na trati po lesních cestách konaly závody jízdy souměrnosti v terénu, sledované v příjemném chládku spoustami diváků. Fandili všem, bez rozdílu. Účastnilo se 15 závodníků, z toho byly 4 ženy, sličné dívky, které si s tratí hravě poradily a nakonec všechny stanuly na stupních vítězů.  Po skončení závodů byly vyhlášeny výsledky všech soutěží, ve kterých byly oceněny nejhezčí traktory tovární výroby (nejvíce se líbily Zetory 25) a nakonec i nejúspěšnější závodníci a závodnice. Obdrželi krásné poháry a věcné ceny. Byl oceněn i nejmladší účastník Traktoriády, Lipečák Matěj Vojáček. Pan Fiala dostal cenu za věrnost, neboť z Horních Počernic přijel na všechny dosavadní Traktoriády  v Lipci.
Počasí vyšlo náramně, a tak není divu, že se sešlo přes 600 návštěvníků. Doufejme, že se všem v Lipci líbilo a přijedou za rok opět tentokrát na jubilejní ročník Traktoriády, ale mezitím i na další akce, jež místní parta chystá. Zejména na první sjezd rodáků a přátel Lipce a oslavu 90. výročí SDH Lipec, jež se konají v sobotu 17. června od 12 hodin.

 

autor: J. V.

 

 

   20.5.2017  PUTOVNÍ OLYMPIÁDA MŠ  
   

 

Od jara 2013 spolupracuje místní akční skupina (MAS) „Zálabí, z. s.“ s partnerskou MAS „Lípa pro venkov, z. s.“ na projektu „Putovní olympiáda mateřských škol – sportování nejen pro radost“. Projekt spolupráce je zaměřen na zapojení mateřských škol z obou regionů a směřuje k rozvíjení pohybových schopností předškolních dětí. Poutavou formou se snaží o zlepšení jejich fyzické kondice a vstřícného vztahu ke sportu. V neposlední řadě dochází v důsledku projektu k navázání a upevnění vztahů mezi obcemi, školkami a účastníky a k výměně zkušeností z mnoha oborů.
Celý roční cyklus projektu je na jaře zahájen rozvozem různých herních prvků, kdy každá zapojená MŠ má možnost je 14 dní využívat.
Další částí projektu je regionální kolo navozující atmosféru dětských olympijských her, ve kterém si děti měří síly ve třinácti různých sportovních disciplínách.
20. května 2017 proběhlo již 5. regionální kolo této části projektu v Jestřabí Lhotě. Olympiády se zúčastnilo 12 mateřských škol, z okruhu členů MAS Zálabí: Veltruby, Velký Osek, Starý Kolín, Týnec nad Labem, Ovčáry, Krakovany, Jestřabí Lhota, Býchory, Opolany, Ohaře, Žehuň, Hlavečník (Žiželice se letos omluvily). Jako každý rok tato akce zaznamenala vysokou účast nejen rodičů a prarodičů dětí, ale také přátel sportu a zástupců zapojených obcí. Akci zahájil a slovem provázel Jan Svoboda z Jestřabí Lhoty, původem ze Lhoty Uhlířské, nejen všem sportovcům známý organizátor, nadšenec a nezmar, který je „duší“ projektu a váha celé akce leží na jeho bedrech.
Po slavnostním nástupu a představení jednotlivých školek Olympiádu zahájily děti, které donesly vlajku Olympiády ke stožáru, symbolickou olympijskou pochodeň nesla tentokrát paní učitelka z MŠ Opolany Eva Žilková. Tradičními symboly olympijských her jsou olympijský symbol, vlajka, heslo, hymna, a pro tuto Olympiádu MŠ je tímto symbolem Katka Šafránková, česká atletka, reprezentantka v hodu kladivem. Katka se zúčastnila všech olympiád MŠ, ale letos musela na závody v německém Halle. Olympijská vlajka zavlála a vyletěly bílé holubice, které zakroužily nad stadionem. Sportovní klání začalo a děti se vydaly za doprovodu učitelek, rodičů a prarodičů na jednotlivá stanoviště, kde je čekaly různé soutěže. S dětmi z MŠ Krakovany tentokrát absolvovaly skok do dálky, házení míčkem, házení pytlíkem na cíl, hopsání na míči, slalom, kopání míče na branku, skákání v pytli, a ještě další disciplíny, ve kterých se děti krásně vyřádily a pěkně zahřály, naše milé paní učitelky Alena Gerhátová, Květa Kadavá a Zuzka Kučerová.
Po skončení a vystřídání všech stanovišť se všichni malí sportovci odebrali do stanů na občerstvení a malý odpočinek před finále. Chlapce i dívky čekal běh na 40 m, hod pytlíkem do dálky a nakonec smíšená štafeta na 4 x 40 m. Všichni malí sportovci byli mohutně povzbuzováni, největším zážitkem je vždy štafeta, kdy hřiště doslova bouří a malí sprinteři makají ze všech sil hnáni silou hlasů všech fandících.
Nejlepší tři sportovci ze všech disciplín stáli na stupních vítězů. Medaile jim předali kapitán sledge hokejové reprezentace Zdeněk Šafránek, kapitán kolínských basketbalistů David Machač, starosta obce Jestřabí Lhota pan Václav Nedbal a manažerka MAS Zálabí Tereza Benešová.
Krakovanská školka měla 4x zastoupení na stupních vítězů. Ve sprintu na 40m dívek byla na 3. místě Adélka Dušková, v hodu pytlíkem byl na krásném 2. místě Maxík Folprecht, mezi dívkami uspěla na 3. místě Natálka Kopencová. A nakonec smíšená štafeta ve složení Toník Jehlička, Viktorka Machatá, Lada Šancová a finišmanka Adélka Dušková. Takže našim medailistům velká gratulace!
Od věrných sponzorů dostali vítězové dárky v podobě tradičních velkých pand od pana Vavrušky ze Sodovkárny Kolín a všichni medailisté volné vstupenky na Kolínskou řepařskou drážku. Všem sponzorům velice děkujeme.
Všechny děti byly po náročném sportovním zápolení odměněny pamětními medailemi a diplomy. Následovalo ukončení Olympiády MŠ, které tentokrát s vybranými dětmi zajistila paní učitelka Nela Smutná z MŠ Velký Osek. Za Krakovany vlajku nesla Nikolka Šrámková.
Po celý den vládla na Olympiádě skvělá atmosféra, organizace byla jako každý rok perfektní, a tak patří velký dík všem, kteří jsou do tohoto projektu zapojeni a věnují mu svůj volný čas a veliké úsilí.
Počasí se v letošním ročníku moc nevydařilo, dost foukalo a byla zima, ale děti se zahřály sportováním a rodiče a paní učitelky hřála radost a fajn pocit z podařené akce (též horký čaj a káva)
Těšíme se na další ročník, doufejme, že bude pokračovat i nadále.
 

 

autor: J. V.

 

 

   13.5.2017  RYBÁŘSKÉ ZÁVODY - LIPEC  
   

 

Dne 13.května se v Lipci konal již 9. Ročních rybářských závodů.
Letos byli rybáři uvítání v novém areálu „RYBÁŘSKÉ BAŠTY“ v Lipci. Zastřešené zázemí s přilehlou písečnou pláží se stalo rájem pro strávení příjemného dopoledne u vody. Startovalo se v 7 hodin a kolem rybníka se usadilo na svých místech 53 účastníků rybářského klání. Nejstaršímu účastníkovi bylo 68 roků, nejmladšímu 6 let. Závodů se účastnily i celé rodiny s nejmenšími členy v kočárku.
Největším úlovkem byl kapr 82 cm rybáře Martina Kvasničky, který se nakonec umístil na 2. místě s celkovými 199 cm ulovených ryb. Vítězem se stal Pavel Horák s celkovými 233 cm ryb, na 3. místě Petr Kárník. Na vítěze čekala značková sekyra, s prázdnou však neodešel žádný účastník, na každého čekala nějaká drobná věcná cena. Navíc se nakonec losovala i tombola ze startovních čísel a sličná lipečačka z klobouku vytáhla vítěze sady značkových nožů.
Děti si mohly zařádit v písku, vystavěly krásný hrad. Také si vyrobily a vymalovaly rybky ze třpytivých kamínků.
Jako vždy bylo zajištěno bohaté občerstvení včetně rybích řízků. Ale nechybělo opět výtečné maso z lorny, které bylo možno zapít několika druhy piv. Pro řidiče i řidičky nechybělo nealko pivo. Pro místní a závozníky i nápoje ostřejší.
Rybářské závodní dopoledne bylo završeno vyhlášním výsledků, celý den vládla skvělá atmosféra, která pokračovala až k večeru. Nakonec se po krátké přepršce v podvečer nad Lipcem rozprostřela nádherná duha, která zakončila báječný den u rybníka.
Všichni se těší na již 10. ročník příští rok v květnu. Živou hudbu přislíbil velký příznivec lipeckých akcí, muzikant Jenda Svoboda, který letos 3.6. pořádá velkou oslavu 40.výročí Tetovanky v Tetově.
Lipec se chystá na 9. Ročních Traktoriády 27.5.2017 a na Sjezd rodáků a oslavu 90. výročí Sboru dobrovolných hasičů, který se koná 17.6.2017. Jste srdečně zváni na všechny akce, v Lipci je vždycky fajn, tak přijďte pobejt.
Děkují a srdečně zvou všichni zapálení organizátoři, od hasičů, zástupců OU, po lipecké maminky.

 

autor: J. V.

 

 

   8.5.2017  Kohoutek a slepička  LIPEC  
   

 

Dne 8. 5. 2017 se lipecké děti s pomocí sousedů z Krakovan pustily do čištění pramenů zvaných „U žlábku“. V horní části staré lipecké návsi odedávna pramení voda z lesů, které obec obklopují od východu k jihu. Napájí koupaliště pod žlábkem a dva rybníky, menší zvaný „u Komárků“ a příkopem, snad pozůstatkem příkopa kolem středověké tvrze, větší rybník. Ten je u silnice a je dějištěm tradičních květnových rybářských závodů.
Po brigádě, kdy byl žlábek zbaven mechu a trávy v korytě, se děti převlékly do kostýmů a sehrály pohádku „O kohoutkovi a slepičce“. Hlavní úlohy byly svěřeny Kubíkovi a Emičce. Děj pohádky není jistě třeba připomínat, ale pro úplnost: Sobecký kohoutek zhltl jadýrko, kterým se začal dusit. Nezbylo tedy milé slepičce, než běžet ke studánce pro vodu. Ale studánka Anežka požadovala za vodu šátek od švadlenky Moniky, ta zase od ševce Toníka střevíce. Tomu bylo zapotřebí štětin od prasátka Simči. Prasátko chtělo od sladovnice Šáji mláto. Sladovnice měla chuť na smetanu od kozy v podání opravdové kozy; tu vyhnala na pastvu pasačka Monča. Mlsná koza by ráda čerstvou travičku, ale travička Nelča chtěla nejprve vodu z nebe. Teprve nebíčko Kristýnka se slitovalo a seslalo déšť. To se slepička naběhala, aby konečně mohla dát kapku vody kohoutkovi do zobáčku, aby mu jadérko sklouzlo do krku a mohl vesele zakokrhat!
Nebe seslalo vodu nejen z malé konvičky schované za papírovým mráčkem, ale déšť kropil malé ochotníky i přihlížející diváky skoro po celou dobu představení. Vydrželi všichni a výkon malých herců byl oceněn velkým potleskem. Děti se do svých rolí zcela vžily – a nebylo to jejich první představení. Zjara jsme v Lipci sehráli na Masopustní úterý dětskou veselici a před Velikonocemi podobenství o stvoření světa až po vjezd Ježíše do Jeruzaléma.
Mnohokrát děkujeme za milé odpoledne a zveme všechny malé i velké diváky 17. června 2017 na Sjezd rodáků a přátel Lipce a oslavu 90. výročí SDH Lipec, kde děti opět pod vedením lipeckých akolytů sehrají pověst o Zdeňkovi z Lipce a dobývání jeho tvrze. Těšíme se na setkání s Vámi.

 

autor: J. V.

 

 

   8.5.2017  KRAKOVANY- VELTRUBY  přípravka
   

 

13:9 pro Veltruby

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   30.4.2017  ČARODĚJNICE  
   

 

Dlouhá zima konečně skončila a první letošní akce „Pálení čarodějnic“ zahájila venkovní sezónu akcí v Krakovanech.  V hojném počtu jsme sešli u školy, abychom vyprovodili čarodějnici na její poslední cestě před upálením. Za slunečného počasí nás na hřišti čekal dětský program inspirovaný indiány. Následovala taneční zábava a bujarý rej s tradičním občerstvením.

 

 

autor článku: Martina Kopencová

 

 

   10.4.2017  KRAKOVANY- KONÁROVICE  přípravka
   

 

6:5 pro Krakovany

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   2.4.2017  VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ  
   

 

 

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

   1.4.2017  KRAKOVANY-ŽIŽELICE  žáci
   

 

9:0 pro Krakovany

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   25.3.2017  KRAKOVANY-ŽIŽELICE  přípravka
   

 

7:4 pro Krakovany

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   4.3.2017  PLES ČERVENÉHO KŘÍŽE  
   

 

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   10.2.2017  PLES SPORTOVCŮ  
   

 

 

foto reportér: Miroslav Koriťák

 

 

   14.1.2017  HASIČSKÝ PLES  
   

 

 

foto reportér: Lukáš Černý

 

 

   2017  

 

 

 

 

 

       

  Foto a video reportáže z dění v obci a okolí v roce 2016      

Chcete-li se podívat na starší foto reportáže klikněte na FOTO v horním panelu.

Chcete-li se podívat na starší video reportáže klikněte na VIDEO v horním panelu.